4A Sigorta Sorgulama

4a sigorta sorgulaması yapmak için sgk 4/a hizmet dökümü almak gerekir. 4a sigorta sorgulama işlemi özel sektörü çalışanları ve bazı memurlar tarafından yapılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 4/a statüsünde sigorta primi ödenenler ayrıca belirtilmiştir. Bunların küçük bir kısmı 657 sayılı devlet memurluğu kanununa tabi olanlar, geri kalanlar ise özel sektör olarak tabir edilen yüzlerce iş kolunca işçi olarak çalışan kişilerdir. 4a sigorta sorgulama yaparak hizmet dökümünü bu grupta yer alanlar alırlar.

Sigorta sorgulama bildiğiniz gibi günümüzde en önemli bilgi alma araçlarından biridir. Özellikle de bazı patron profillerinin oluşması sonucuyla ve bunların çalışanın sigorta primini eksik ödemesi ya da sigortalı çalıştırmaması sonucu çalışan için sigorta sorgulamak daha da önemli bir hal aldı.

4A Sigorta Sorgulama

4A Sigorta Sorgulama

Türkiye’de çalışanların büyük bir kısmı 4a’lıdır ve sigortalılık durumlarını sorgulamak istediklerinde 4a hizmet dökümü alırak bu bilgiye ulaşabilirler. 4a sigorta sorgulamasını yapmak için SGK’nın e-sgm hizmet bilgisi ekranına ulaşmak yeterlidir. Burada istenen bilgiler tc kimlik no bilgileridir. Yani 4a sigorta sorgulama, tc ile yapılmaktadır. İstenilirse edevlet üzerinden de yapılabilir. İstenilen tc no bilgilerini girdikten sonra sorgula dendiğinde karşımıza çıkan ekrandaki hizmet bilgisi alanına giriyoruz.

Hizmet bilgisi alanından 4a seçtikten sonra karşımızda 4a sigorta sorgulama sonuçları yani 4a hizmet dökümü çıkıyor. Buradan sigortamızın ne zaman yapıldığı, kaç para prim ödendiği, toplam prim gün sayısı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SGK İşten Çıkış başlıklı makalemizde sgk, sgk işten ayrılış ve sgk işten çıkış hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

4a sorgulama,

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Emeklilik Sorgulama
Emeklilik Sorgulama

SSK, Bağkur, Memur yani SGK emeklilik sorgulama var mıdır? Nasıl yapılır? Emeklilik sorgularken il bilgileri önemli midir? Bu soruların cevaplarını...

Kapat