SGK İşten Çıkış

Sigortalı olarak çalıştığınız iş yerinden ayrıldığınızda primlerinizin hangi tarihte son bulduğunu SGK işten çıkış sorgulama yaparak öğrenmek mümkün. Bunun için yapılması gerekenler ise olduk tanıdık.

Herhangi bir sebepten ötürü işinden ayrılan işçiler, SGK’ya bildirilen işten çıkış tarihini öğrenmek isteyebilirler. Bunun iki yolu vardır. Birincisi işten çıkarken imzaladığınız belgedeki iş akdinizin feshedildiği tarihi bilmek bir diğeri de SGK işten çıkış tarihini sorgulamak. Eğer, işyeri muhasebesine ulaşma imkanınız varsa bunu muhasebe kanalıyla da öğrenebilirsiniz.

SGK İşten Çıkış

SGK İşten Çıkış

Sağlık sorunu, yetersiz ücret, sosyal şartların sağlanmaması ya da verilen vaatlerin yerine getirilmemesi gibi bir çok nedenle işçi işinden ayrılabilir ya da işveren tarafından çıkarılabilir. Bu gibi durumlarda işçinin aklında sigorta primlerinin durumu ve hakkı varsa tazminat parası gelir. Sigorta primini bazı işyerleri daha sonraları da ödemiş olabiliyor. Bu gibi durumlar genellikle kurumsal firmalarda görülmekle birlikte nadirdir.

Çalışan kişi işten ayrılış belgelerini imzaladığı andan itibaren artık işyeriyle bir alakası kalmamış demektir. Bu sebeple tazminat gibi durumlarda, işten ayrılış belgesini imzalamadan önce mutlaka tazminatınızı almanın yollarına bakın. Her iş veren iyi niyetli olmayabilir. Sorun yaşamamak için kendinizi sağlama alın ve işten çıkışınızı tüm işlerinizi hallettikten sonra imzalayın.

SGK İşten Çıkış Tarihi Sorgulama

SGK İşten Çıkış Tarihi Sorgulama

SGK İşten Çıkış Tarihi Sorgulama

Sgk işten çıkış tarihini öğrenmek için yapılacak olan işlem ssk sorgulama ile aynısıdır. Yalnız buradaki fark, işten çıkış tarihinizi, ayrıldığınız ayın ertesindeki ayın sonuna doğru görebilirsiniz. Yani Ekim ayında işten ayrıldıysanız, SGK’ya yapılan işten ayrılış bildirimi sonrasında görülecektir. Yani bu da Kasım ayının sonu ile Aralık ayının başında sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz anlamına geliyor.

Yapılan işlem ssk sorgulamada olduğu gibi tc kimlik no ile yapılmaktadır. Hizmet dökümüne ulaşıp burada ödenen son ayın primleri bulunur. Prim sayısının yanında yer alan tarih bilgisinde hangi ayın hangi gününde işten ayrılışınızın SGK’ya bildirildiğini görebilirsiniz. Eğer ayın ortalarında çıktıysanız ve çıktığınız aydaki sgk primi 30 gösteriyorsa, iş veren o ayın primini de ödemiştir ya da işten çıkışınız atlanmış ve sigortaya primleriniz ödemeye devam ediyor demektir.

SGK İşten Çıkış

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulamaları başlıklı makalemizde Hizmet Dökümü, ssk hizmet sorgulama ve ssk sorgula hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

sgk işten çıkış,sgk çıkış sorgulama,ssk cikis sorgulama,işten çıkış tarihimi nasıl öğrenebilirim,ssk işten çıkış,işten çıkış tarihi öğrenme,işten çıkış sorgulama,işten çıkış,ssk da işten çıkış nedeni öğrenme,sgk işten çıkış sorgulama,

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
SSK Dökümü
SSK Dökümü

SSK Dökümü, çalışan kesimin sigortalı oldukları tarihten başlayıp son prim ödemesinin yapıldığı güne kadar ki sürede hizmet dökümü bilgisi sunan...

Kapat