Sosyal Güvenlik Kurumu Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK sorgulama yapmak şifresiz tc kimlik no ile mümkün. Sgk da yer alan hizmet bilgisi hakkında ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Türkiye’de sigorta sisteminin çatısıdır. Özel sektörde çalışan işçiden tutun devlet memuruna kadar çalışan her vatandaşın sigortalı olması Sgk ile mümkündür. Geçmiş yıllarda birbirinden farklı birimlerde yer alan Bağkur, Emekli Sandığı ve Ssk, Sosyal Güvenlik Kurumu ile birleştirildi ve tüm hizmet sorgulama işlemleri aynı noktada toplandı. Yani çalışanların sağlık ve emeklilik konularında söz sahibi olan kurum Sgk’dır.

Sgk işe girişi yapılan herkes sosyal güvenlik kurumu sorgulama hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Bu sistemi kullanmanın iki yolu vardır ve ikisi de güvenlidir. İlki e devlet sorgulama yapılmasıdır. E devlet ile sosyal güvenlik kurumu bilgilerini sorgulayacak olan kişinin bir anahtara yani e devlet şifresine ihtiyacı vardır. E devlet ile sorgulama yapmak için tc kimlik numarası yeterli değildir. Bir diğer ve en sık kullanılan yöntem ise tc no ile sorgulama yapmaktır. Tc ile sosyal güvenlik kurumu sorgulama yapmak için şifreye gerek yoktur ve şifresiz sgk sorgulama uygulaması aktiftir.

Tc no ile sgk sorgulama yapmak için esgm sayfasına girmemiz gerekiyor. Buraya girdikten sonra ekranda istenilenleri yapmalıyız. Tc kimlik no, sıra no gibi nüfus cüzdanında yer alan bilgiler yazıldıktan sonra sorgula butonuyla işlem yapılır.

Buraya kadar istenilenleri yaptıysak sosyal güvenlik kurumi tarafından biz özel sgk sayfasına ulaşmış oluruz. Bu alandan her türlü sorgulama ve bilgi alışverişi yapılabilir. Sgk sorgulama için de hizmet bilgisi alanına girmek yeterlidir. Giriş yapılınca sgk hizmet dökümü verileri ekrana gelir ve prim sorgulama, gün sorgulama bilgileri öğrenilir.

Eğer sosyal güvenlik kurumu sorgulaması yapamıyorsanız ve işe yeni girdiyseniz, bir sonraki ay tekrardan deneyin. Yine sonuç alamazsanız ilk önce işyerine başvurun ve sigortanızın başlatıldığından emin olun. İşyerinden bir cevap alamamanız durumunda ise en yakın sosyal güvenlik kurumu birimine müracaat edip konu hakkında bilgi talebinde bulunun. Bu durum genellikle iş hayatına yeni başlayanların başına gelmektedir. İşveren Sgk’ya işe giriş bildirgesi göndermemesi sebebiyle çalışanın sigortası başlamaz ve bu geçen sürede hak sahibi olunan prim sayıları sistemde yer almayarak hak mağduriyetine yol açar.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sorgulama

 

Bir önceki yazımız olan SSK Dökümanı Sorgulama başlıklı makalemizde ssk, ssk dökümanı ve ssk dökümanı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

sosyal gvenlik kurumu sorgulama,sosyal güvenlik kurumu sorgulama,sosyal güvenlik kurumu prim sorgulama,

“Sosyal Güvenlik Kurumu Sorgulama” için 3 yorum

  1. Ediz diyor ki:

    malulen emekli olabilirmiyim bunu öğrenmek için sosyal güvenlik kurumu sorgulama yeterli olur mu?

  2. firdevs diyor ki:

    sgk sorgulama yaptığımda ne kadar rapor parası alacağımı görebiliyordum. 1 haftalık raporum var ve göremiyorum, acaba sisteme işlenmemişmidir ya da sgk sorgulamanın haricinde bir yerden mi alınıyor.

  3. erkan aynur diyor ki:

    benim 1991 de yatirlimis sikortam var suan 10 yildan beri ingilteredeyim bunu borlanarak yatirma durumu varmi tesekurler

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
SSK Dökümanı Sorgulama
SSK Dökümanı Sorgulama

Hizmet dökümünü alıp ssk prim kontrolü yapmak için ssk dökümanı sorgulamak gerekir. Ssk dökümanı ile sigorta bilgisine ulaşılır ve gerekli...

Kapat