4A Hizmet Dökümü

4A hizmet dökümü alabilir ve detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. 4A Hizmet Dökümü nedir? Kimler SSK 4A Hizmet Dökümü alabilir? 

4A hizmet dökümünü çalışan iki birim almaktadır. Bunlardan ilki Devlet Memuru Kanunu‘nun 4. Maddesine tabi olan devlet memurlarıdır. Kamu da çalışan devletin kadrolu memurları SGK 4A Hizmet Dökümü ile sigortalı olarak geçirdikleri hizmet günlerini öğrenebilirler.

Devlet Memuru Kanunu’nda sigortalı 4A’lı olarak görülen memur tanımı şu şekildedir: Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini yerine getirmekle görevlendirilenler memurdurlar. Bu tanımların dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.

İkinci 4A Hizmet Dökümü alabilen çalışan grubu ise, özel sektörde çalışmakta olan işçilerdir. Özel sektör çalışanları SGK 4A’lı olarak ifade edilmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda “Sigortalı Sayılanlar” başlığındaki 4. maddesine göre; “Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar”, 1 Ocak 2007 tarihinden sonra 4A’lı çalışan olarak adlandırılmaktadır. Yani özel sektörde sigortalı olarak çalışan kişi 4A’lı çalışan olarak görülmektedir.

4A Hizmet Dökümü almak ve sigorta prim gün sayınızı öğrenmek ve detaylı işlemleri yapmak için sitemizdeki bağlantıya girmeniz yeterlidir. TC kimlik numaranızı yazarak ssk 4a hizmet dökümü alabilirsiniz.

4a hizmet dökümü, 4a hizmet dökümü sorgulama, 4a sorgulama, ssk 4a, sgk 4a, 4a nedir, 4a sigorta sorgulama, 4a hizmet dökümü alma, sgk 4a gün sorgulama, ssk gün sorgulama, 4a prim sorgulama

4A Hizmet Dökümü

Bir önceki yazımız olan SSK Gün Sorgulama başlıklı makalemizde sigorta sorgulama, ssk ve ssk gün sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

4a hizmet dökümü şifresiz,tarım sigortası sorgulama 4a,

“4A Hizmet Dökümü” için 3 yorum

  1. Adnan Ceylan diyor ki:

    Ssk hizmet dökümü aldım 4a hizmet dökümü çıktı. İkisi aynı sorgulama mı?

  2. […] Sorgulama yaparak 4a hizmet dökümü, 4b hizmet dökümü alabilirsiniz. Bunlara ek olarak ssk sorgulama ekranından emeklilik […]

  3. betül şahin diyor ki:

    eski devlet memurları da 4a hizmet dökümü alıyorlar. yeniler ise 4cli olduğu için başka alıyorlar. emekli sandığı zamanından kalanlar 4a hizmet dökümü alıp primlerini öğrenebilirler.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
TC ile Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama
TC ile Ehliyet Sonuçları Sorgulama

TC ile Ehliyet Sınavı Sonuçları: 29 Haziran 2013 tarihinde yapılan ehliyet sınavları 9 Temmuz 2013 de açıklandı. Ehliyet sınav sonuçlarını...

Kapat