Doğum İzni Parası

Doğum izni parası ya da doğum parası geçici iş görmezlik parası, sigortalı çalışan hamile kadınların en çok merak ettikleri konuların başında geliyor.

Doğum parası olarak bilinen para, geçici iş görmezlik ödeneğidir. Geçici iş görmezlik ödeneğinden gebe olan ssk primleri ödenen kadınlar yararlanabilir.

dogum-izni-parasi

Doğum İzni Parası

Doğum parası, mevcut kanuna göre bebeğin doğumundan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 haftayı kapsamaktadır. Yani doğum izni parası kaç hafta diyenlerin cevabı 16 hafta olduğudur. İstisnai bir durum olarak hamile olan çalışan kişi eğer birden çok gebelik durumu varsa doğum izni süresine doğumdan önceki 8 haftaya 2 hafta daha eklenerek 10 hafta doğum izni kullanır ve doğum izni parası alır.

Fakat bu doğum parası yardımı üzerinde çalışılan kanunla birlikte doğumdan önce ve sonra 12’şer hafta olmak üzere 24 hafta olması düşünülüyor. 2013 yılı sonunda yeni yasama yılında çalışma tamamlanırsa doğum izni kaç hafta? Doğum izni parası ne kadar? gibi soruların cevabı 24 hafta olarak gerçekleşecek.

Doğum İzni Parası Almanın Şartları

Doğum izni parası yani geçici iş görmezlik ödeneği almak için bazı şartların olması gerekir.
Bunlar;

  • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmak,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 3 ay yani 90 iş günü ssk sigorta primlerinin ödenmiş olması,
  • Doğum izni süresince aynı iş yerinde ya da başka bir yerde çalışmamak,
  • Doğumun gerçekleşmesidir.

Bu şartları taşıyanlar Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’dan doğum parası yani geçici iş görmezlik ödeneği alabilirler.

Çalışan kadınlar için oldukça sevindirici bir durum ve bizlerde kadınlarımız için böyle olmasını, çocuklarını sağlıklı ve rahat bir ortamda doğurmalarını ve büyütmelerini temenni ediyoruz.

Doğum parası hesaplama ve doğum parası sorgulama makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Doğum izni Parası Hesaplama

Doğum izni Parası Sorgulama

Bu yazıda; doğum parası, doğum izni parası, doğum izni parası kaç hafta, doğum izni parası kaç para, doğum parası ne kadar, doğum izni parası sorgulama, doğum izni parası hesaplama, ssk doğum izni parası, sgk doğum izni parası, hamilelik parası, hamile rapor parası, rapor parası, iş görmezlik ödeneği, hamile iş görmezlik ödeneği, sigortalı doğum raporu parası sorularına cevap verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Doğum İzni başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni 2013 ve doğum izni kaç ay hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

dogum izni parasi hesaplama,ssk doğum parası,doğum izin parası hesaplama,doğum parası alma şartları,sgk dogum parasi sorgulama,doğum izni parası sorgulama,doğum izni parasi nasil hesaplanir,doğum parası almak için ne kadar sigortalı olmak gerekir,doğum yardım parası sorgulama,çalışma izni doğum parası alma,

“Doğum İzni Parası” için 1 yorum

  1. Saliha Yurtsevengil diyor ki:

    Son 1 sene içerisinde 60 günlük sigorta primim ödendi ve 20 gün daha ödendiğinde izne çıkacağım. Doğum izni parası almak için daha geç mi çıkmam gerekir? Doğum parasını nasıl alabilirim?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
dogum-izni-parasi-sorgulama
Doğum İzni Parası Sorgulama

Doğum izni parası sorgulama yapmak için TC kimlik numaranız yeterlidir. Tc ile doğum izin paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Bu işlem...

Kapat