Sigorta Sorgulama

Sigorta sorgulama özellikle SSK primi ödeyenler için önemli bir konudur. Şifresiz sigorta sorgulaması yaparak ssk, sgk, bağkur, emekli sandığı dökümü alınır.

Alınan bu dökümde yer alan kayıtlar, sigortalı kişinin hizmette geçirilen sigorta gün sayısı ve ssk durumuyla ilgili detaylı verilerden oluşur. Hizmet dökümü olarak da bilinmesiyle birlikte bilgisayardan çıktı olarak alınıp detaylı incelemesi de yapılabilir.

Sigorta sorgulama, günümüzde çalışanların en sık yaptıkları uygulamadır. İşe yeni başlayan birisi, işe başladığının hemen ertesi ayında sigorta sorgulaması yaparsa sigortasının ödenmediğini görecektir. Bu durumda çalışan kişinin paniklemesine gerek yok çünkü sigortanın sorgulama ekranında görüntülenmesi bir sonraki ayın sonunu bulmaktadır. Aynı şekilde işten ayrılan kişiler de en son ne zaman sigorta primi ödediklerini bu ekrandan görebilirler.

Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta sorgulama yapmak 2 şekilde mevcuttur. Bu yazımızda sizlere tc ile sigorta sorgulama yapmayı anlatacağım.

Tc ile sigorta sorgulama uygulaması gelişen teknolojiyle detaylı ssk sorgulamasına dönüşmekte. Yani sigortalılığını öğrenmek isteyen kişi aynı zamanda ssk ile ilgili kendisi hakkında bir çok bilgiye erişebilmekte. T.c. ile sigorta sorgulama uygulamasına giriş yapmak için sayfada yer alan alakalı bağlantıya giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfaya çıkarsınız.

 

Sigorta Sorgulama Ana Ekran

Sigorta Sorgulama Ana Ekran

Bu sayfaya geldiğinizde sizde, tc kimlik no, aile sıra no, doğum tarihi gibi size özel bilgiler istenmektedir. Sayfa sosyal güvenlik kurumunun esgm sorgulama sayfası olduğu için güvenle buraya bilgilerinizi girebilirsiniz.

İstenilenleri yazdıktan sonra SORGULA butonuna basılır. Yenilenen sayfanın orta alanı boştur. Bu sayfanın sağ tarafındaki 4. maddenin üzerine gelinip tıklanır. Açılan ek menüden hizmet bilgisi 4a ya da hizmet bilgisi 4c alanı seçilir.

Sigorta Sorgulama Hizmet Bilgisi Seçimi

Sigorta Sorgulama Hizmet Bilgisi Seçimi

Seçim yapıldıktan sonra açılan sayfada sizin bütün sigorta sorgulama bilgilerini ve ssk secereniz ekranda görüntülenir. Hangi tarihte ilk ssk girişi yapıldığından tutun da sigorta prim gün sayısına varıncaya dek bütün bilgiler bu sayfada yer alır.

Bu yazımızda şifresiz sigorta sorgulama yapmak için gereken adımları anlattık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Sigorta Sorgulama

Bir önceki yazımız olan Emekli Sandığı Hizmet Dökümü başlıklı makalemizde emekli sandığı hizmet dökümü nasıl alınır, emekli sandığı sorgulama ve memur hizmet dökümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

sigortan sorgula,

“Sigorta Sorgulama” için 1 yorum

  1. ali diyor ki:

    acaba doğum parası alabilir miyim? karım doğum yapacak da…

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
4A Emeklilik Kaydı
SGK 4A Emeklilik Kaydı

Emeklilik kaydı sorgulamasını e-devlet üzerinden yapabilir, 4a emeklilik kaydı bilgilerine ulaşabilir ve ssk emeklilik ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

Kapat