Sigortalı mıyım

Sigortalı mıyım? Bu sorunun cevabını bulmak oldukça basit. SSK sorgulama ile hizmet dökümü sonucunuzu kontrol ederek sigortalı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Yeni bir işe girdiğiniz zaman ilk akla gelen sigortalı mıyım sorusudur. Sigortalı çalışmaya başlayıp sigorta primlerini öğrenmek isteyenler çoğunlukla aynı hataya düşüyorlar. Peki nedir bu hata? Yapılan hata, işe giriş tarihinin hemen bir sonraki ay ssk sorgulama yapılarak sigortalı mıyım sorusuna cevap aramak.

Sigortalı mıyım

Sigortalı mıyım

Sigortalımıyım sorusunun cevabı çalıştığınız ayın ertesi aynın sonuna doğru ya da bir sonraki ay belli olur. Bu da şu demek oluyor, 1 ağustos 2013 tarihinde işe başladığınızı ele alalım. 1 ağustosta işe başlayan kişinin sigortasının yatıp yatmadığını, yani ssk primlerinin ödenip ödenmediğini Eylül ayının sonuna doğru en geç ekim ayının başında ekranda görebilirsiniz. Eylül ayının başında ssk sorgulama yapınca sigortalı olmadığınız görülür ve bu sizi sıkıntıya sokmasın.

Yeni bir işe giriş yaptığınızda iş başı tarihini not etmeyi unutmayın. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da bazı işverenlerin çalışanlara deneme süresi uygulamasıdır. Saçma sapan bir uygulamaya kurban gitmeyin. Yasal olmayan bu deneme adı altında geçen zaman dilimi, geri dönüşü olmayan bir ssk prim gün sayısı kaybına uğramanıza sebebiyet verecektir. Bu sebeple işe girdiğinizde sigortanızın başlatılıp başlatılmadığını öğrenin.

Ssk sorgulama yaparak ssk sigorta prim sorgulaması ile sigortalı mıyım sorusunun cevabını alabilirsiniz. Yukarıda yazdıklarmızı da dikkate almanızı tavsiye ediyorum.

Sigortalı mıyım

Bir önceki yazımız olan SSK Hizmet Dökümü Şifresiz başlıklı makalemizde Hizmet Dökümü, şifresiz ssk hizmet dökümü ve ssk hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

Sigortalımıyım,sigortalımıyım öğrenmek istiyorum,sigortalı mıyım,sigortalmym,şu an sigortalımıyım,ben sigortalımıyım,

“Sigortalı mıyım” için 1 yorum

  1. Tekin özmen diyor ki:

    Sıgortalımıyım

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
E Devlet Şifresi ile SSK Sorgulama
E Devlet Şifresi ile SSK Sorgulama

E Devlet Şifresi ile SSK Sorgulama mümkün. Bunun için PTT'den e devlet şifresi almak gerekiyor. E devlet şifreniz varsa ssk...

Kapat