SSK Dökümü

SSK Dökümü, çalışan kesimin sigortalı oldukları tarihten başlayıp son prim ödemesinin yapıldığı güne kadar ki sürede hizmet dökümü bilgisi sunan ssk dökümanıdır.

Sigortalı bir işte çalıştığını düşünüp de sigortası ödenmeyen binlerce işçinin olduğunu düşünüyorum. Kendini akıllı sanan bir çok işveren, çalışanı iş gücü olarak sömürdüğü yetmiyormuş gibi bir de geleceğini ve sağlık hizmetlerinden yararlanmasını garanti altına alan ssk primlerini de ödemeyebiliyor. Bu gibi olaylarla karşılaşmamak için ssk dökümü almanız en etkili yoldur.

İş başı yapılan gün sigortanın başlaması gerektiği yasalarda belirtilmiştir. Her ne sebeple olursa olsun, bir işçi bir iş yerinde göreve başladıysa o kişinin sigorta primi işe ilk girdiği günden itibaren yapılmak zorundadır. Bu hep işçi için hem de işveren için yararlı olmasına rağmen bu kimi zaman suistimal edilir.

Emek verip işe başlayanlar, çalıştıkları aydan sonraki ayın sonuna doğru ssk dökümü alarak sigorta başlangıcını ve prim tutarını öğrenebilirler. SSK hizmet dökümü almak için yapılması gerekenler ise oldukça kolaydır. Yenilenen bilgi platformunda ssk dökümü tc no ile alınabilmekte ve her ayrıntı eksiksiz olarak görüntülenmektedir. Tc no ile ssk dökümü sorgulamak için bağlantıya girmeniz yeterlidir.

Girişle birlikte SSK sorgulama menüsü sizden tc kimlik numarası gibi bilgileri istemektedir. Bu bilgiler doğru olarak yazılır ve ssk dökümanına ulaşılır. Bu noktadan sonra alacak olduğunuz bilgilerin tamamı size aittir. Yani daha önceden sigortanız başladı ise buradan görebilirsiniz. Bunun yanı sıra toplam ssk gün dökümü sayesinde prim sayısını öğrenebilirsiniz. Aralarda eksik ödenen ssk tarihlerini görebilirsiniz.

SSK Dökümü Sorgulama

SSK Dökümü Sorgulama

SSK dökümanı yenilenen birimleriyle birlikte vatandaşa kullanım kolaylığı sağlamış bulunmakta. Oldukça açıklayıcı bilgilerin olduğu ssk dökümü sorgulaması sayesinde sigortalılar 4a ve 4c kategorilerine göre ödenmiş olan ssk primlerini bulabilmekteler. Aynı zamanda ssk dökümü alınan sayfa üzerinden iş görmezlik parası gibi bir çok bilgi de bulunmaktadır. Ssk’dan emekli olacaklar için emekli maaşı sorgulaması da yine buradan gerçekleştirilebilir. Eskiden olsa yapılmak istenen bu işlemler bir çok farklı alanda ve karmaşık bir düzende yapılıyordu. Günümüzde ise daha modern ve anlaşılabilir şekilde bilgiye ulaşmanın önü açılmış durumda.

Hizmet bilgisi sorgulamaları yaparken güvenli yerlerden yapınız. Devlet birimlerinden başka herhangi bir mecrada bulamayacak olduğunuz bu bilgiler için devletın sorgulama kanallarından başka bir yere tc bilgilerinizi girmemeniz sizin için yararlı olacaktır.

SSK Dökümü

Bir önceki yazımız olan SGK İşten Çıkış başlıklı makalemizde sgk, sgk işten ayrılış ve sgk işten çıkış hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

ssk dökümü,

“SSK Dökümü” için 2 yorum

  1. vuslat diyor ki:

    sskya ödenen primlerimi öğrenmek için ssk dökümanı almam gerekiyor. bu dökümanı internetten nasıl alabilirim. yazıcım yok. bunu internet kafeye gidip ssk prim dökümanı almak istiyorum desem verirler mi acaba? ssk dökümündeki bilgileri birine göstermem gerekiyor.

    • ssk diyor ki:

      Vuslat Hanım, ssk dökümü almak için sisteme girdiğinizde PDF olarak kaydetmek için buton yer alıyor. Bu şekilde bilgisayara kaydedip mail ile ilgili kişilere gönderebilirsiniz. Çıktı olarak tabi ki internet kafeler size yardımcı olacaktır. İyi günler.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
E Devlet SSK Sorgulama
E Devlet SSK Sorgulama

Türkiye'nin kapısından ssk sorgulama yapmak isteyenler için oldukça yararlı bir kaynak olan e devlet ssk sorgulaması yazımızın başında belirtmek isterim...

Kapat