TC ile SSK Sigorta Sorgulama

TC kimlik numarasıyla ssk ya da sgk sigortasını sorgulamak mümkün. Bunun için yapılması gereken yönergelerde belirtilmiştir. Tc ile sigorta sorgulama detayları.

Eğer sgk ssk sigorta sorgulama yapacaksanız ya yeni işe girmişsinizdir ya da rutin kontrollerden birini yapmak istiyorsunuzdur. Yeni işe giren kişi için tc ile sigorta sorgulama yapmadan önce bazı hatırlatma yapmakta fayda görüyorum.

Öncelikle bu işlemi yapabilmeniz için birlikte sgk işe girişin yapılmış olması gerekir. Yani ilk defa sigortalı olan kişi çalışmaya başladığı gibi tc no girip bu işlemi bazı durumlarda yapamayabilir. Bu gibi durumlarda meraklanmayın çünkü sigorta primleri ekrana geç yansıtılıyor. İlk defa çalışma hayatına başlayan kişi, işe girdiğinden 1,5 ay sonra sigorta sorgulama yapmasında fayda var.

TC ile SSK Sigorta Sorgulama

TC ile SSK Sigorta Sorgulama

Evet, ssk sorgulama yapacağız, bir diğer deyişle sigorta sorgulama. Bazı ayrıntıları anlatmaya devam etmek istiyorum çünkü bir çok çalışan bu durumdan habersiz olabiliyor.

Sigorta dökümünü aldığınızda maaş miktarı yazan bir kısım yer almaktadır. Burada yazan miktar, sizin sigortaya kaç paraya çalıştığınızı belirtir ve bu rakam üzerinden sigorta primleriniz ödenir. Yani siz eğer 1,500 TL maaş alıyorsanız ve burada da ayrı rakamı görüyorsanız, bilin ki ssk priminiz eksik ödeniyor. 1,500 lira net maaş alan çalışanın sigorta primi ortalama 2,100 TL civarından brüt olarak yatırılmalıdır. Yani sigorta sorgulama yaptığınızda bu ekranda 2000 liradan az bir rakam görüyorsanız, priminiz eksik ödeniyor, devletten vergi kaçırılıyor ve sizin geleceğinizle oynanıyor demektir. Bu gibi durumlar art niyetli durumlardır ve SGK’ya durumu bildirmenizde yarar vardır.

TC ile Sigorta Sorgulama

Bilgilendirmeyi yaptıktan sonra sıra geldi ssk sigorta sorgulamasını tc no ile yapmaya.

İlk önce yazıda verdiğim bağlantıya giriyoruz. Buraya girince gerekli yönlendirmeler var ama yine de anlatacağım. Girince tc kimlik no, aile no gibi kişisel bilgileri girmeniz istenir ve doğrulama kodunu da yazmanı gerekir. Bu alanları doldurduktan sonra sorgula butonuyla işlem tamamlanır. Karşımıza çıkan yeni sayfadaki hizmet bilgisi alanı seçildiği zaman tc ile sigorta sorgulamayı yapmış oluruz ve ssk hizmet dökümü sonuçları ekrana yansır. İsterseniz bu sorgulama dökümünü pdf olarak bilgisayara kaydedebilir ya da yazdırabilirsiniz.

Tc ile sigorta sorgulamanın kapsamı, sgk, ssk, emekli sandığı için geçerlidir.

TC ile Sigorta Sorgulama

Bir önceki yazımız olan SGK İşten Çıkış başlıklı makalemizde sgk, sgk işten ayrılış ve sgk işten çıkış hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Etiketler:

sigorta sorgulama tc ile,tc ile sigorta sorgulama,sigorta sorgulama tc ile sorgula,ssk pırım sorgulama,tc ile emeklilik sorgulama,

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
SSK Hizmet Dökümü Sorgulama
SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

Bugün ssk hizmet dökümü sorgulama sonucundaki alanları yazmak istiyorum. Sigortalılar için oldukça basit ve anlaşılır bir şekilde detaylıca ifade etmeye...

Kapat